Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

       

Vše skladem

ihned k odeslání

____________________

Věrnostní systém

- sleva až 8%

____________________


24. 09. 2017

Pupečník asijský jako přírodní lék proti stařecké demenci

Vědcům z taiwanské univerzity se podařil prokázat účinek extraktu z pupečníku (Gotukola, Centella asiatica) proti rozvoji demence při Alzheimerově chorobě (ACH). Podávaný alkoholový extrakt z pupečníku dokázal snížit usazování amyloidních plaků, které jsou přítomny v mozku při ACH. Výtažek z pupečníku přímo potlačuje tvorbu amyloidu beta, který je dle nejnovějšího pohledu příčinou ACH. Neurotoxicita tohoto proteinu ničí mozkové buňky, zhoršují se kognitivní funkce a rozvíjí se stařecká demence.

Jen v Evropské unii dnes trpí demencí asi sedm milionů  lidí. Nemoc postihuje zejména osoby starší 65 let. Duševní stav nemocných s ACH se postupně zhoršuje a nakonec je často nutná 24 hodinová denní péče. Péče o nemocné je náročná nejen fyzicky, ale též psychicky. Dnes je to problém hlavně společenský, ale v blízké budoucnosti nastane v souvislosti s ACH také problém ekonomický. Skladba naší populace stárne a pacientů se stařeckou demencí výrazně přibývá. Přestože vznikají různá specializovaná centra a domovy pro pacienty s ACH, jejich kapacita je nedostatečná již nyní. V ČR máme 150 tisíc lidí postižených stařeckou demencí. ACH je považována za neléčitelnou a lékaři hovoří o nutnosti včasné prevence. Zatím byla nalezena ale pouze souvislost s vyšší hladinou cholesterolu a vznikem ACH. Doporučuje se proto hlídání hladiny cholesterolu v krvi. Dále jsou to už jen obecná doporučení zdravého životního stylu. Fytoterapie proto může sehrát při prevenci ACH a potlačení rozvoje stařecké demence významnou roli. Vzhledem k tomu, že užívání pupečníku nemá žádné negativní vedlejší účinky, doporučuji nasazení extraktu při prvních příznacích zhoršování kognitivních funkcí - zapomínání, nevybavování si jmen, letopočtů, čísel či slov, roztržitosti nebo dezorientaci. Extrakt z pupečníku zlepšuje činnost mozku a nervové soustavy, pomáhá při stavech úzkosti a psychických problémech. Extrakt z pupečníku je možné užívat i dlouhodobě.

Odkazy