Logo
Potřebujete poradit?
9 - 18 hod
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 5 001,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
29.05.2023
Hubneme do plavek!
S blížícím se létem přibývají dotazy, jak co nejrychleji zhubnout do plavek 👙 Při zpomaleném spalování pomůže směs Metabolismus a hubnutí. Průměrný vá... číst celé
17.07.2020
JARNÍ OZDRAVNÝ DETOX
Pokud se cítíte unavení a bez energie, je ten pravý čas na očistu organismu. Ideální detoxikační program může mít např. tuto podobu: Nejprve vyčistíme... číst celé
Zobrazit všechny novinky

  1. Úvod
  2. Teorie signatur aneb skrytá moc rostlin
Teorie signatur aneb skrytá moc rostlin

Na svých přednáškách často dostávám otázku, podle čeho vybírat vhodné přírodní léky. Nejen v souvislosti s výběrem léčivých potravin a bylinek doporučuji jednoduchý návod vycházející z dávné nauky hermetických signatur. Předpokladem praktického efektu této zajímavé teorie je pouze dostatek pozorovacího talentu a představivosti. Pokud jste si například všimli, že vlašský ořech nápadně připomíná lidský mozek uzavřený v lebce, máte šanci poodhalit mnohé z dosud skrytých božích znamení.

Skrytá řeč rostlin

Signatura, klíč k významu každé rostliny, není vždy tak zřetelná, jako v případě vlašského ořechu. Někdy je zapotřebí pochopit i vztahy dalších hermetických disciplín. Hermetismus – propracovaný systém okultních nauk (okultus – řecky skrytý) podle vysokého zasvěcence Herma Trismegista, který pronikl do tří největších nauk lidstva: astrologie, magie a alchymie. Svou roli zde hrají nejen zjevné viditelné tvary, ale také barvy vnitřních šťáv či magicko-alchymistické významy. Signatura rostliny může být ukryta také pod zemí, jako je tomu třeba u žen-šenu, jehož kořen vypadá jako tělo člověka, včetně pohlavních orgánů. A skutečně:  kořen žen-šenu výrazně napomáhá posilovat celkovou tělesnou odolnost a působí i jako afrodisiakum. U nás je dostupná  rostlina s podobnou signaturou – rozchodnice růžová (Rhodiola), jejíž kořen žen-šen co do účinku dokonce předčí. Dalším zajímavým kořenem (oddenkem) z hlediska teorie signatur je puškvorcový, který připomíná lidské střevo. Navíc tato rostlina vyrůstá z bahna, které představuje vnitřní „zahnívání“. Proto se puškvorcová droga používá při vážných střevních problémech nebo rakovině krve. Výtažek z puškvorcového kořene je obsažen např. v elixíru Fungilen, který je stejně jako ostatní Duhové elixíry sestaven právě na základě teorie signatur.

Odhalené souvislosti

Co se týče zmíněných barev šťáv, za nejcennější je v hermetismu považována zlatá (žlutá), která symbolizuje nejvyšší planetární signaturu Slunce. Zlaté mléko roní např. vlaštovičník větší, který byl velmi považován již starými mágy. Popis neobyčejných účinků vlaštovičníku by vydal na několik samostatných knížek. Zmiňme alespoň jeho prokázané protirakovinné působení (lék Ukraine), antibakteriální a antimykotický účinek, pozitivní vliv na celkové trávení (játra, žaludek, žlučník, slinivka, slezina), anginu pectoris a další neduhy. Signaturu Slunce mají v barvě a tvaru květu také smetanka (pampeliška) a měsíček. Tyto léčivky patří rovněž na špičku pomyslného bylinářského řebříčku. Podívejme se na zcela běžné potraviny, u kterých signatury ke své škodě většinou přehlížíme. Plátek mrkve připomíná lidské oko, včetně zorničky a paprskovitých linek. Pozitivní vliv mrkve na vidění je prokázán.  Ještě účinnější jsou však plody borůvky, které kromě duhovky představují celou oční bulvu. Podobně působí také bezinky. Rajské jablko má červenou barvu a má čtyři komory stejně jako naše srdce. Vědecké výzkumy opravdu dokazují, že rajčata jsou vynikající potravinou pro srdce a krev, podobně jako hroznové víno. Hrozny vinné révy visí ve shluku, který má tvar srdce. Každý hrozen vypadá jako krevní buňka a i pecky připomínají malá srdíčka. Plody fazolí kopírují tvar ledvin a skutečně na tento orgán blahodárně působí. Celer a rebarbora představují lidské kosti a unikátní obsažené látky podporují zdravý růst kostry těla. Sladké brambory a topinambury (hlízy slunečnice topinambur) vypadají jako slinivka břišní a skutečně dokáží vyrovnat glykemický index při cukrovce.

Pro dámy i pro pány

Hruška, baklažán či avokádo až nápadně připomínají dělohu a děložní hrdlo. Jedno avokádo týdně vyrovnává hladinu ženských hormonů a působí i jako prevence rakoviny děložního krčku.  Bez zajímavosti není ani fakt, že trvá devět měsíců než z květu avokáda naroste zralý plod. Funkci vaječníků podporují olivy. K prevenci rakoviny prsu je možné využít citrusové plody, které mají podobu mléčné žlázy, a příznivě ovlivňují i tok lymfy v prsou. Když se podíváte pozorně na jednotlivá poupátka brokolice, určitě vám svým tvarem připomenou spermie s ocáskem. Podobně tak fíky jsou plné semen podobných spermiím a visí v dvojicích jako varlata. Při mužské neplodnosti si proto vzpomeňte na tyto úžasné plodiny! Při sexuálních problémech se nabízí skrytá moc banánů, okurek či cukety. Také olej z jedlových šištic by podle teorie signatur měl být účinným lékem při mužské impotenci. Stačí se podívat, jak jedlové šišky rostou směrem vzhůru a to dokonce přes odpor zemské přitažlivosti. Neobyčejný vliv na sexuální potenci mají rovněž arašídy, jejichž konzumace byla v mužských klášterech dokonce zakázána. Hlavní účinná látka ve Viagře a dalších přípravcích podporujících potenci pochází právě z arašídů.

Magické účinky rostlin

Některých výrazných či zvláštních znaků rostlin si lidé všímají od nepaměti. Větvičky jeřábu s oranžovými plody se přivazovaly (a někde ještě přivazují) nad dveře domů, aby jeho obyvatele chránily proti blesku, očarování a uhranutí. Jeřáb byl oblíbeným stromem keltských druidů, kteří jej podle ochranného znamení pentagramu na jeho plodech považovali za magický. Plody a listy se sušily a zapalovaly k přivolání duchů, skřítků a duchovních rádců. Pro léčebné využití se dnes používají zralé čerstvé či sušené plody, ze kterých se připravují různé sirupy, vína a čajové směsi. Ty se používají při revmatických problémech, ledvinových chorobách a nedostatečné činnosti střev. Od dávných časů je velmi považována také růže šípková. Tento keř je spojován se symbolem ženského božství, pět korunních okvětních lístků představuje jeho posvátné číslo a šípek ženské lůno. Šípkové plody lidé znali a používali již v mladší době kamenné a to zejména jako potravinový doplněk. Tyto plody totiž obsahují vysoké množství vitaminu C a další důležité vitaminy a minerální látky. Čaj ze šípků působí močopudně, má osvěžující a povzbuzující účinek. Dlouhodobé užívání snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zpevňuje cévy a zlepšuje látkovou výměnu. Osvědčilo se také podávání šípkového čaje při ledvinovém a močovém písku a kaménkách. Šípky je nutné několik minut povařit, vylouhovat a přefiltrovat přes pláténko, abychom odstranili nežádoucí chloupky. Za posvátné je ještě dnes považováno jmelí. Keltští druidové tuto parazitickou rostlinu uctívali proto, že nevyrůstá ze země, nýbrž z nebe. Sbírali především jmelí dubové a to o zimním slunovratu. Bobule se barvily na zlato jako symbol plodnosti a vitality, aby nahradily ztracenou sílu Slunce, která v té době byla nejslabší. Keltský zvyk zdobení oltáře jmelím převzali křesťanští kněží a do dnešních časů přetrvává zvyk líbání se pod jmelím o Vánocích. Středověcí lékárníci znali jmelí pod názvem „všelék“ a opravdu ho používali proti všem nemocím, zejména to jabloňové. Dnes představuje jmelí základní přírodní lék při rakovině a dále se s úspěchem používá při vysokém krevním tlaku nebo nervových problémech.

Martin Kolár

TOPlist
Kontakt
Logo
Bc. Martin Kolár
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz